MOC Wdzięczności.

     Każdy z nas ma nieograniczone możliwości mówienia „dziękuję”, nie każdy potrafi jednak dostrzec w gonitwie dnia codziennego czym jest prawdziwa wdzięczność na poziomie duszy oraz jaka płynie z niej moc.

       Praktyka wdzięczności przekierowuje nasze myślenie na poziom uważności, dobroci oraz akceptacji. My wszyscy, mamy codziennie setki powodów by z cudowną łagodnością dziękować za to, co nam się przydarza. Paradoksalnie, najtrudniejsze wydarzenia dają mam najlepsze lekcje życiowe, z których możemy uczyć się, by następnym razem spróbować zrobić coś inaczej, a tym samym mądrzej. To nasza poszerzona świadomość sprawia, iż nieustannie ewoluujemy jako istoty i cudownie się rozwijamy.

       Wyrażanie wdzięczności pozytywnie wpływa na nasze zrelaksowanie i szybsze zasypianie, podnosi poziom dopaminy, obniża nasze ciśnienie we krwi i poprawia działanie układu odpornościowego. Badania pokazują, że wyrażanie wdzięczności może podnieść odczuwanie długoterminowego szczęścia o 10%, a depresję może zmniejszyć aż o 30%. To bardzo dużo patrząc na to, w jakich skomplikowanych czasach żyjemy.

       Wyrażanie wdzięczności może przynieść nam dużą przyjemność, a tym samym pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia. Zaczniemy szybciej zasypiać, przy spadku nastroju szybciej z niego wyjdziemy. Zauważymy nagle, że otaczają nas bardziej życzliwi ludzie, ponieważ zadziała prawo przyciągania. Pamiętam niesamowicie proste, ale i wymowne przysłowie babci mojego przyjacielaJaki szedł, takiego spotkał”. Jeśli masz w sobie spokój, łagodność, serdeczność, pokorę, pasję, radość, uważność na innych możesz oczekiwać w zamian tego samego, takich właśnie ludzi będziesz spotykać. Docenianie i dziękowanie wpływa na nas samych, a efektem tego jest nasze emanujące piękno wewnętrzne oraz zewnętrzne.

       Wdzięczność to nic innego jak dziecięca radość z życia, to właśnie chwile, gdy doceniamy oraz pozwalamy sobie dostrzec cud chwili. Każdy z nas potrzebuje zatrzymania się, zastanowienia, zaparkowania emocji. Wdzięczność wpływa na cały nasz organizm, od zawsze wiadomo bowiem, iż zdrowie fizyczne i psychiczne przenikają się na wielu poziomach. Wdzięczność koreluje z dobrą energią świata, dlatego podziękuj codziennie: za gesty, drobne przyjemności, za ludzi jakich spotykasz na swojej drodze oraz słowa jakie słyszysz. Sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości ma znaczenie, ponieważ to, co myślisz i czujesz jest ważne, zarówno dla Ciebie jak i dla Twoich najbliższych.

       Osobiście, od 4 lat prowadzę zeszyty wdzięczności, które bardzo polecam jako formę duchowego rozwoju. Podziękować i doceniać można dosłownie za wszystko. To, że chodzisz, czytasz, widzisz, przytulasz, czujesz, opiekujesz się, dostrzegasz. Codziennie otaczające nas przedmioty mogą być inspiracją do wdzięczności. Filiżanka ulubionej kawy, wygodne łóżko, bezpieczny samochód, otulający sweter, pyszne śniadanie, świeże kwiaty, wygodne krzesło w pracy, pachnąca świeca, ciekawy artykuł. Nasza kreatywność ma tu piękną przestrzeń do pracy twórczej oraz nasze serce, które, gdy łączy się z duszą podpowiada najlepsze rozwiązania z poziomu intuicji. Warto pamiętać, iż wdzięczność kieruje nas na drogę dobrej przyszłości, której tak bardzo wszyscy pragniemy. Pozytywne nastawienie otwiera drzwi do dobra, które jest w każdym z nas, dlatego z całego zawodowego serca jako psycholog i coach zachęcam do codziennej praktyki wyrażania Wdzięczności.

 

To działa, potrzebujesz jedynie wsłuchać się w siebie

Masz pytanie?

Napisz do mnie.